Inwestycja w nieruchomość – najlepsza forma lokowania kapitału?
Koniunktura w gospodarce stale się przeobraża, a rynek inwestycyjny potrafi odmienić nastroje nawet wytrawnym strategom. Czy w takim otoczeniu opłaca się inwestować w nieruchomości? Na to pytanie odpowiada Justyna Michalska, właścicielka biura nieruchomości House Point w Szczecinie.
Nieruchomości ważnym elementem rynku kapitałowego
Już Theodore Roosevelt mówił, że inwestycja w nieruchomość to nie tylko najlepszy i najszybszy, ale przede wszystkim jedyny sposób, aby stać się bogatym. To ponadczasowa prawda, która przetrwała i przetrwa wiele kryzysów.
Lokowanie kapitału w nieruchomości wymaga dużej rozwagi i rozsądku. Nie kupujemy tylko dlatego, że bardzo podoba nam się dana oferta. Analizujemy potencjał nieruchomości, oceniamy jej wady i zalety, ewentualne nakłady i przyszłe zyski. Na tym rynku inwestować mogą praktycznie wszyscy. Jedynym ograniczeniem jest wielkość funduszy, jakimi dysponujemy.
Mamy wiele możliwości inwestycyjnych. Trzeba pamiętać, że rynek nieruchomości to nie tylko mieszkania na wynajem, ale także: lokale usługowe, biura, hotele, magazyny, ziemia czy apartamenty wakacyjne. Każdy z tych segmentów ma swoją specyfikę, którą trzeba poznać i zrozumieć, aby świadomie ulokować pieniądze.
Nieruchomości turystyczne
Z uwagi na widoczny rozwój turystyki w Polsce, skupię się na nieruchomościach turystycznych. Jako osoba z 15-letnim doświadczeniem inwestycyjnym, uważam, że zakup apartamentu wakacyjnego z przeznaczeniem pod wynajem jest bardzo dobrą alternatywą lokowania kapitału dla:
- obligacji skarbowych i korporacyjnych,
- lokat bankowych,
- inwestowania w nieruchomości mieszkaniowe.
Przy zachowaniu stosunkowo niskiego ryzyka przedsięwzięcia zyski są stałe, stabilne i wysokie, jak dla tej formy inwestowania. Całość kapitału jest chroniona prawem własności do nieruchomości.
Apartamenty hotelowe/condo
Deweloperzy wykreowali na rynku modę na systemy condo lub inaczej aparthotele. Nie jest to zjawisko nowe. Aparthotele są ciekawą alternatywą inwestowania w nieruchomości. Umożliwiają zakup nie tylko pojedynczych apartamentów czy pokoi hotelowych, ale i udziałów w całym projekcie budowlanym. Co jest głównym wyróżnikiem projektów na tle klasycznego inwestowania w nieruchomości do najmu? Deweloper bierze na siebie nie tylko obowiązki związane z wybudowaniem i zarządzaniem nieruchomością, ale też zobowiązuje się wynajmować lokale w imieniu właściciela, czyli zarządza najmem. Takie rozwiązanie jest szczególnie wygodne dla osób, które chcą korzystać z lokalu na własne potrzeby, a w pozostałym czasie czerpać zyski z najmu i nie zajmować się nim na co dzień.
Stopa zwrotu z takiej inwestycji sięga dzisiaj średnio 5-6% rocznie. Porównywalna jest więc z zyskami, które przynosi kupno mieszkania na długoterminowy wynajem. Za to spada nam z głowy problem ze znalezieniem chętnego do zamieszkania. O to ma dbać operator hotelu, w którym zainwestujemy w lokal do wynajęcia.
Apartamenty wakacyjne z opcją wynajmu
Apartamenty te dają możliwość czerpania atrakcyjnych zysków z wynajmu – niekiedy wyższych niż w przypadku systemu condo. W tym przypadku akceptujemy wyższy poziom ryzyka inwestycji (brak gwarancji wynajmu), mamy jednak większą elastyczność w dysponowaniu apartamentem. Klient dokonuje zakupu apartamentu, a następnie oddaje go w najem operatorowi obiektu lub zewnętrznej firmie, która przyjmuje na siebie bieżące zarządzanie ruchem gości. Pomiędzy nabywcą a operatorem następuje podział zysków z wynajmu, który jest zależny od rzeczywistego obłożenia obiektu. Klient ma większą możliwość korzystania z apartamentu niż w przypadku systemu condo. Zakup apartamentu wakacyjnego w tej opcji jest polecany osobom, które chcą w bezpieczny sposób ulokować kapitał, a jednocześnie są w stanie zaakceptować zmienność dochodów zależnych od realnego obłożenia.
Apartamenty wakacyjne
Zakup ciekawej nieruchomości w wyjątkowej lokalizacji to gwarancja zarówno przyjemnego miejsca wypoczynku dla inwestora, jak również wzrostu wartości nieruchomości w długoterminowej perspektywie. Może być to również forma wieloletniej lokaty kapitału. Nie wymaga osiągania stałych dochodów z wynajmu, jednak stanowi ochronę środków finansowych przez wzrostem inflacji. Zakup polecam osobom pragnącym zainwestować środki w atrakcyjną, świetnie zlokalizowaną, często ekskluzywną nieruchomość, której wartość w perspektywie czasu najprawdopodobniej wzrośnie.
Jeśli chcemy inwestować w nieruchomości niezależnie od ich rodzaju i przetrwać nawet trudniejszy okres na rynku, najważniejsza jest lokalizacja. Najbardziej popularne polskie kierunki turystyczne to miejscowości nad Morzem Bałtyckim (Świnoujście, Kołobrzeg, Trójmiasto) oraz miejscowości górskie (Szklarska Poręba, Karpacz, Zakopane). Do inwestowania w nadmorskie apartamenty wakacyjne zachęca wiele nowych inwestycji oraz rozwój obszarów turystycznych. Świnoujście, Kołobrzeg czy Trójmiasto są to destynacje, które z uwagi na uzdrowiskową specyfikę przyciągają turystów z zagranicy. Pomimo iż okres wypoczynkowy trwa kilka miesięcy, są to miejscowości, w których sezon trwa cały rok.